HAKI HOLOWNICZE

- DOSTAWA W 24H
PolskiAngielski
wyszukiwanie zaawansowane
» » Oznaczenia na tabliczce znamionowej haka holowniczego

Kategorie

Producenci

Kontakt firmy

 • Falveo Mariusz Kochanik
  ul. Świątnicka 5
  32-031 Mogilany
  NIP: 944-217-45-46
 • E-mail:sklep@falveo.pl
 • TelefonSKLEP 790-303-550 (Mariusz)
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
  Sobota: 9:00 - 14:00
  Niedziela - nieczynne

  (Odbiór osobisty w Mogilanach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym)

Oznaczenia na tabliczce znamionowej haka holowniczego

Data dodania: 06-02-2018

Z uwagi, że tabliczka znamionowa haka holowniczego jest obowiązkowa, powstaje pytanie, jakie ważne informacje ona zawiera. Zawartych na niej oznaczeń jest kilka i na każdej tabliczce muszą one występować. Jeżeli niektórych oznaczeń brakuje lub są niewidoczne czy zatarte, nie można liczyć na to, że hak przejdzie pozytywnie przegląd techniczny.Haki holownicze są niezastąpionym wprost rozwiązaniem dla osób planujących przewozić różne towary w przyczepkach. Takie przyczepki doskonale sprawdzają się przy okazji remontów, na przykład do transportu potrzebnych narzędzi i materiałów. Dlatego też każdy, kto lubi samodzielnie radzić sobie z różnymi pracami w domu i ogrodzie stara się o hak holowniczy. Potrzebny on będzie również podczas urlopu, po to by móc przewieźć przyczepę kempingową czy zamontować bagażnik rowerowy na hak. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko zamontować taki hak.

Z czym wiąże się montaż haka holowniczego?

Zacząć trzeba przede wszystkim od wybrania odpowiedniego haka holowniczego, bo trzeba wiedzieć, że powinien on być dobrany do konkretnego pojazdu. Jeżeli chodzi o sam montaż, można zrobić to samemu kierując się instrukcją. Lepiej jednak skorzystać z pomocy fachowca w wykwalifikowanym warsztacie, bo tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko zrobione jest tak, jak trzeba. Tym bardziej, że oprócz mechanicznego przymocowania belki haka do pojazdu, trzeba jeszcze podłączyć gniazdo elektryczne haka do instalacji elektrycznej samochodu, aby w przyczepie mogły działać światła. W tym miejscu trzeba wspomnieć o jednym z najbardziej istotnych elementów haka holowniczego, a mianowicie o tabliczce znamionowej.

Tabliczka znamionowa haka holowniczego - BizubTabliczka znamionowa haka holowniczego - CTD

Dlaczego tabliczka znamionowa haka holowniczego jest obowiązkowa?

Każda osoba, która zamontuje hak holowniczy, powinna wiedzieć, że powinna mieć ten hak wbity w dowodzie rejestracyjnym, by móc poruszać się takim pojazdem. W celu jej zdobycia samochód musi przejść dodatkowe badanie techniczne, podczas którego sprawdzona zostanie poprawność założenia zaczepu i instalacji elektrycznej. Dopiero wtedy diagnosta będzie mógł wypisać zaświadczenie, które wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu trzeba przedstawić w urzędzie komunikacji w celu rejestracji haka holowniczego. Jest to warunkiem uzyskania adnotacji w naszym dowodzie rejestracyjnym, która upoważnia do poruszania się pojazdem wyposażonym w hak holowniczy.

Co oznaczają znaki na tabliczce znamionowej?

Skoro tabliczka znamionowa haka holowniczego jest obowiązkowa, powstaje pytanie, jakie ważne informacje ona zawiera.

Oto oznaczenia na tabliczce znamionowej haka, które muszą się tam pojawić:

 1. R - dopuszczalna masa ciągnionej przez pojazd przyczepy z hamulcem w [kg];
 2. D - maksymalny uciąg haka holowniczego w [kN];
 3. S - największy statyczny nacisk pionowy na hak w [kg];
 4. Dane producenta;
 5. Numer katalogowy haka;
 6. Typ i numer homologacji;
 7. Data produkcji.
Oznaczenia na tabliczce znamionowej haka holowniczego - Falveo.pl
Może się również zdarzyć, że zamontowany hak holowniczy będzie posiadał inne oznaczenia na tabliczce znamionowej:
 • DMC - dopuszczalna masa całkowita ciągnionej przyczepy, jaką można podpiąć pod hak w [daN];
 • WM - masa całkowita pojazdu w [daN];
 • WR - masa całkowita holowanej przyczepy w [daN];
 • WS - nacisk pionowy na kulę haka w [daN].
* Jednostka 1 daN odpowiada 1 kg.

Powyższe informacje te są bardzo ważne. Jeżeli brak ich na tabliczce znamionowej lub są niewidoczne czy zatarte, nie można liczyć na to, że hak przejdzie pozytywnie przegląd techniczny, a co się z tym wiąże, nie będzie można go zarejestrować w urzędzie. Natomiast jeśli kupiliśmy hak holowniczy bez tabliczki znamionowej cała procedura będzie wyglądała jeszcze inaczej ponieważ musimy postarać się o wydanie tabliczki zastępczej.

Dlatego też nie warto kupować używanego haka holowniczego, ponieważ najczęściej jest on niekompletny, bez tabliczki znamionowej. Pochodzi prawdopodobnie z samochodu powypadkowego. Wprawdzie raczej na pewno będzie dużo tańszy od nowego, ale montując go nigdy nie mamy pewności, że pomyślnie przejdzie on przegląd.

Tabliczka znamionowa haka i homologacja - BizubTabliczka znamionowa haka i homologacja - CTD

Firma Falveo jest wieloletnim dystrybutorem haków holowniczych. Posiadamy w swojej ofercie haki renomowanych producentów takich jak: CTD, HAK-POL BIZUB czy HAK-POL IMIOŁA. Oprócz tego Nasza firma współpracuje również z producentami haków holowniczych specjalizujących się przede wszystkim w hakach półautomatycznych i automatycznych - STEINHOF i AUTO-HAK SŁUPSK. Mamy na swoim koncie również wiele profesjonalnie wykonanych montaży haków w bardzo wielu różnych modelach samochodów. Korzystając z naszej oferty macie Państwo gwarancję otrzymania najwyższej jakości towaru, posiadającego europejską homologację i wszystkie niezbędne dokumenty.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl