wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Hak holowniczy bez tabliczki znamionowej. Jak postępować?3

Kategorie

Producenci

Kontakt firmy

 • Falveo Mariusz Kochanik
  ul. Świątnicka 5
  32-031 Mogilany
  NIP: 944-217-45-46
 • E-mail:sklep@falveo.pl
 • TelefonSKLEP 790-303-550 (Mariusz)
  MONTAŻ 505-405-622 (Kamil)
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek: 8:00 - 17:00
  Sobota: 9:00 - 14:00
  Niedziela - nieczynne

  (Odbiór osobisty w Mogilanach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym)

Hak holowniczy bez tabliczki znamionowej. Jak postępować?

Data dodania: 20-03-2018

Każdy właściciel samochodu wie, że jego pojazd musi być wyposażony w tabliczkę znamionową trwale przymocowaną do nadwozia, która zawiera podstawowe informacje homologacyjne pozwalające na użytkowanie auta na terytorium danego kraju. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w podobną tabliczkę powinien być wyposażony również hak holowniczy.Czy tabliczka znamionowa haka holowniczego jest konieczna?

Okazuje się, że tak, jest potrzebna, gdyż będzie wymagana przy badaniu technicznym jako potwierdzenie nadania homologacji europejskiej haka holowniczego. Na tabliczce znamionowej haka znaleźć można między innymi informacje dotyczące producenta, numer uzyskanej homologacji, numer katalogowy oraz liczby określające maksymalny uciąg i nacisk pionowy. Zadaniem zaś diagnosty, wykonującego przegląd techniczny, jest sprawdzenie nie tylko tego, czy hak został prawidłowo zamontowany, ale też czy posiada homologację. A właśnie te dane znajdują się na tabliczce znamionowej. Nie ma więc szansy na to, że diagnosta nie zauważy jej braku.

Co zrobić, gdy hak nie posiada tabliczki znamionowej?

Właściwie z tabliczką znamionową haka nie powinno się stać nic złego nawet po latach eksploatacji. Do rzadkości należą sytuacje, w których dochodzi do jej uszkodzenia lub zagubienia. Jednak może i tak się zdarzyć. Brak tabliczki znamionowej haka spowoduje oczywiście, że diagnosta nie podbije nam przeglądu technicznego, ale na pewno poinstruuje, gdzie możemy uzyskać pomoc.

Jest sposób na to, aby udowodnić, że pomimo braku tabliczki, hak posiada homologację. Trzeba po prostu odszukać dokumenty z jego montażu, w których znajdują się te same dane, co na tabliczce znamionowej i skontaktować się z producentem. Często wiąże się to jeszcze z wysłaniem zdjęć haka, po to by producent mógł ustalić jego rodzaj oraz model i dopasować homologację. Dopiero wtedy zostanie nam dostarczona tabliczka znamionowa zastępcza. Gorzej, gdy nie posiadamy dokumentów, które potwierdzą pochodzenie naszego haka. W takiej sytuacji niestety będziemy musieli pogodzić się z jego stratą. Niektórzy pewnie będą próbować jeździć posiadając hak holowniczy bez tabliczki znamionowej, narażą się jednak tylko na problemy.

Co grozi za jazdę pojazdem, gdy brak tabliczki znamionowej haka?

Niejeden pewnie teraz myśli, że brak tabliczki znamionowej haka, grozi mandatem albo nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Na szczęście jednak tak nie jest. W świetle przepisów bowiem dla policji ważne jest tylko to, czy zamontowany na naszym pojeździe hak holowniczy jest wbity w dowodzie rejestracyjnym. I tylko w przypadku, gdy nie posiadamy takiej adnotacji grozi nam zatrzymanie tego dokumentu. Okazuje się więc, że wszystko zależy od urzędnika, który podczas rejestracji haka holowniczego potwierdza jego legalizację właśnie poprzez odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym.

Niektórzy ryzykują, próbując kupić tabliczkę znamionową haka holowniczego przez internet. Wiadomo bowiem, że tą drogą możemy zdobyć prawie wszystko. A sprzedający twierdzą, że hak z taką tabliczką prawie na pewno przejdzie przegląd. Sposób ten jest jednak bardzo ryzykowny. W razie bowiem poważniejszego wypadku ekspertyza haka wykaże nieprawidłowości, a wtedy kłopoty mogą być bardzo poważne.


Firma Falveo jest wieloletnim dystrybutorem haków holowniczych. Posiadamy w swojej ofercie haki renomowanych producentów takich jak: CTD, HAK-POL BIZUB czy HAK-POL IMIOŁA. Oprócz tego Nasza firma współpracuje również z producentami haków holowniczych specjalizujących się przede wszystkim w hakach półautomatycznych i automatycznych - STEINHOF i AUTO-HAK SŁUPSK. Mamy na swoim koncie również wiele profesjonalnie wykonanych montaży haków w bardzo wielu różnych modelach samochodów. Korzystając z naszej oferty macie Państwo gwarancję otrzymania najwyższej jakości towaru, posiadającego europejską homologację i wszystkie niezbędne dokumenty.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl