wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Poradniki » Jak zarejestrować hak holowniczy? Rejestracja krok po kroku i wymagane dokumenty
Kategorie
Producenci
Kontakt firmy

Jak zarejestrować hak holowniczy? Rejestracja krok po kroku i wymagane dokumenty

Data dodania: 02-01-2018
Nie wiesz jak zarejestrować hak holowniczy? Nie wiesz jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji? Piszemy o wymaganiach związanych z legalizacją haka holowniczego do samochodu czyli rejestracja krok po kroku. Co trzeba mieć i gdzie się udać żeby zarejestrować hak holowniczy.


Są sytuacje kiedy potrzebujemy zamontować hak holowniczy. Bardzo wielu posiadaczy aut staje jednak w tym momencie przed kilkoma dylematami. Przede wszystkim jaki hak holowniczy kupić do naszego samochodu, jak taki hak zamontować praz z jakimi wiąże się to procedurami. W niniejszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania, a przede wszystkim jak zarejestrować hak holowniczy.

Montaż haka holowniczego

Zacznijmy od samego montażu haka holowniczego. Warto wiedzieć, że hak można zamontować samemu. Nie jest w tym celu konieczna wizyta w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Wszystko oczywiście zależy od tego czy posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności. Jeśli nie jesteśmy pewni czy na pewno sobie z tym poradzimy, zwłaszcza w kwestii podłączenia elektroniki, warto jednak skorzystać z usług profesjonalnych mechaników.

Badanie w Stacji Kontroli Pojazdów

Po zamontowaniu haka holowniczego konieczna jest wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego. Badanie jest obowiązkowe. Jego koszt wynosi 35zł. Podczas badania diagnosta sprawdza przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze czy hak oraz wiązka elektryczna zostały zamontowane w sposób prawidłowy. Druga rzecz jaka podlega sprawdzeniu to tabliczka znamionowa.

Temat tabliczki znamionowej jest niezwykle istotny zwłaszcza kiedy kupuje się używany hak holowniczy. Zdarza się bowiem, że mamy używany hak holowniczy bez tabliczki znamionowej. Należy zawsze zwracać na to uwagę. Tabliczka znamionowa posiada bowiem wszystkie niezbędne informacje na temat haka holowniczego, w tym m.in. homologacje europejską, a jej obecność jest konieczna do przejścia badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów. Diagnosta może odmówić wydania zaświadczenia także w sytuacji kiedy hak jest wyraźnie wyeksploatowany lub kiedy widać, iż hak był wcześniej przerabiany.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji haka holowniczego?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania technicznego należy udać się do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania haka holowniczego. Tam zostaniemy poproszeni o wypełnienie wniosku o wpisanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.

W przypadku rejestracji haka holowniczego na obszarze powiatu krakowskiego, taki wniosek można pobrać ze strony Urzędu Miasta Krakowa.

Jak zarejestrować hak holowniczy? Rejestracja krok po kroku i wymagane dokumenty - WniosekZaświadczenie o wykonanym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu z hakiem holowniczym

Oprócz wypełnionego wniosku należy przedłożyć w urzędzie następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o wykonanym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu, wystawione przez upoważnioną Stację Kontroli Pojazdów,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • kartę pojazdu, jeśli była wydana,
  • potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC do wglądu,
  • dokument potwierdzający tożsamość właściciela pojazdu.

Urzędnik dokona oceny poprawności wszystkich dokumentów i wbije hak holowniczy do dowodu rejestracyjnego. Co ważne, wbicie haka holowniczego w dowodzie rejestracyjnym nie wiąże się z żadnymi opłatami. Po uzyskaniu adnotacji w dowodzie można zacząć używać haka zgodnie z jego przeznaczeniem.

Podsumowanie: hak holowniczy – rejestracja krok po kroku

  1. Po montażu haka pierwszym krokiem jest udanie się na Stację Kontroli Pojazdów. Tam hak przejdzie badanie techniczne. W przypadku pozytywnego wyniku badania otrzymany od diagnosty odpowiednie zaświadczenie.
  2. Z zaświadczeniem oraz dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu udajemy się do Wydziału Komunikacji w celu rejestracji haka holowniczego.
  3. W Wydziale Komunikacji, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wpisanie adnotacji, urzędnik wbije informację o haku holowniczym do dowodu rejestracyjnego.

Koszt badania technicznego to 35zł, natomiast sama rejestracja haka holowniczego w urzędzie jest bezpłatna.


Firma Falveo jest wieloletnim dystrybutorem haków holowniczych. Posiadamy w swojej ofercie haki renomowanych producentów takich jak: CTD, HAK-POL BIZUB czy HAK-POL IMIOŁA. Oprócz tego Nasza firma współpracuje również z producentami haków holowniczych specjalizujących się przede wszystkim w hakach półautomatycznych i automatycznych - STEINHOF i AUTO-HAK SŁUPSK. Mamy na swoim koncie również wiele profesjonalnie wykonanych montaży haków w bardzo wielu różnych modelach samochodów. Korzystając z naszej oferty macie Państwo gwarancję otrzymania najwyższej jakości towaru, posiadającego europejską homologację i wszystkie niezbędne dokumenty.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu