HAKI HOLOWNICZE

- DOSTAWA W 24H
PolskiAngielski
wyszukiwanie zaawansowane
» » Europejska homologacja haka holowniczego - E20 czy e20?

Kategorie

Producenci

Kontakt firmy

 • Falveo Mariusz Kochanik
  ul. Świątnicka 5
  32-031 Mogilany
  NIP: 944-217-45-46
 • E-mail:sklep@falveo.pl
 • TelefonSKLEP 790-303-550 (Mariusz)
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
  Sobota: 9:00 - 14:00
  Niedziela - nieczynne

  (Odbiór osobisty w Mogilanach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym)

Europejska homologacja haka holowniczego - E20 czy e20?

Data dodania: 20-02-2018
W dobie obecnych przepisów europejska homologacja haka holowniczego jest wyznacznikiem jakości oraz pozytywnie zaliczonych testów wytrzymałościowych. Czym w takim razie różni się homologacja E20 i homologacja e20? Jakie znaczenie ma rodzaj homologacji dla użytkownika? Zapraszamy do lektury!


Każdy hak holowniczy, który ma być zamontowany w samochodzie musi posiadać odpowiednią homologację. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej obowiązują nas europejskie standardy homologacji.

Przepisy dotyczące homologacji od czasu do czasu ulegają zmianie. Dlatego dokonując zakupu haka holowniczego zawsze należy dokładnie sprawdzić jaką posiada homologację. Wszystko po to, aby mieć pewność, iż jest ona zgodna z aktualnymi standardami. Ważność homologacji jest bowiem konieczna, aby hak holowniczy przeszedł odpowiednie badana techniczne na Stacji Kontroli Pojazdów, a następnie został wbity w dowodzie rejestracyjnym.

Typy homologacji haków holowniczych

Aktualnie wyróżnić można dwa typy homologacji haków holowniczych. Należą do nich E20 oraz e20. Biorąc pod uwagę, że oznaczenia homologacji różnią się jedynie wielkością pierwszej litery zawsze należy dokładnie sprawdzić z jakim typem homologacji mamy do czynienia.

 • Homologacja E20 jest to homologacja, która potwierdza ECE. Ten typ homologacji przyznawany jest na podstawie zapisów regulaminu nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ).
 • Homologacja e20 to jest to homologacja potwierdzająca EC i która wydawana jest na podstawie regulacji Dyrektywy 94/20/WE Parlamentu Europejskiego.

Liczba 20 przy obu typach homologacji oznacza kraj, w których homologacja została otrzymana. 20 oznacza Polskę, natomiast np. homologacja E1 oznacza, iż certyfikat został przyznany w Niemczech.

Dla zwykłego użytkownika fakt, czy hak posiada homologację E20 czy e20 nie ma większego znaczenia. Hak holowniczy musi posiadać jedną z tych homologacji, a czasem zdarza się, iż posiada je obie.

Kupując hak holowniczy powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający udzielenie danemu hakowi homologacji e20 bądź E20. Zawiadomienie o udzieleniu homologacji powinno zawierać przede wszystkim nadany unikalny numer homologacji oraz wymagane pieczęcie Transportowego Dozoru Technicznego wraz z podpisem i pieczęcią upoważnionego urzędnika wydającego decyzje o przyznaniu homologacji.

Homologacja haka holownicznego E20 - BIZUB | Strona 1Homologacja haka holownicznego E20 - BIZUB | Strona 2Homologacja haka holownicznego E20 - BIZUB | Strona 3

Informacja o homologacji zawsze umieszczona jest na tabliczce znamionowej. Dokonując zakupu haka holowniczego koniecznie należy sprawdzić czy hak posiada takową tabliczkę. Hak holowniczy bez tabliczki znamionowej nie otrzyma pozytywnego zaświadczenia z badania na Stacji Kontroli Pojazdów, co skutkuje tym, że nie będzie możliwa rejestracja haka holowniczego w Wydziale Komunikacji.

Europejska homologacja haka holowniczego

Europejska homologacja haka holowniczego obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak konsekwencje z jakimi można się spotkać posiadając hak holowniczy bez homologacji może być różna. W Polsce nie spotkamy się z większymi konsekwencjami podczas kontroli drogowej. Sytuacja może być jednak diametralnie inna jeśli wyjedzie się do innego państwa. Bardzo surowe przepisy obowiązują w tej kwestii w Niemczech. Hak holowniczy w Niemczech, a dokładniej jego kula powinna zostać bezwzględnie zdemontowana jeżeli nie jest w danym momencie używana. Natomiast za brak homologacji haka holowniczego otrzymać można bardzo wysoki mandat, a nawet może skończyć się to niedopuszczeniem pojazdu do dalszej jazdy. Dlatego dokonując zakupu haka holowniczego sprawdzić należy czy posiada on tabliczkę znamionową, a na niej informację o homologacji. Najlepiej przed zakupem jest poprosić sprzedającego o certyfikat homologacji haka.

Co oznacza, że hak posiada homologację? Wskazać można tu przede wszystkim dwa aspekty. Po pierwsze, homologacja oznacza, iż można mieć pewność, że dany hak jest dokładnie dostosowany do parametrów samochodu. Po drugie, hak posiadający homologację przeszedł wymagane testy wytrzymałościowe oraz testy zmęczeniowe dlatego możemy mieć pewność, że taki produkt nie ulegnie awarii.


Firma Falveo jest wieloletnim dystrybutorem haków holowniczych. Posiadamy w swojej ofercie haki renomowanych producentów takich jak: CTD, HAK-POL BIZUB czy HAK-POL IMIOŁA. Oprócz tego Nasza firma współpracuje również z producentami haków holowniczych specjalizujących się przede wszystkim w hakach półautomatycznych i automatycznych - STEINHOF i AUTO-HAK SŁUPSK. Mamy na swoim koncie również wiele profesjonalnie wykonanych montaży haków w bardzo wielu różnych modelach samochodów. Korzystając z naszej oferty macie Państwo gwarancję otrzymania najwyższej jakości towaru, posiadającego europejską homologację i wszystkie niezbędne dokumenty.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl