wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Poradniki » Hak holowniczy wypinany poziomo czy pionowo? Który wybrać?
Kategorie
Producenci
Kontakt firmy

Hak holowniczy wypinany poziomo czy pionowo? Który wybrać?

Data dodania: 13-02-2018
Haki holownicze typu automat dzielą się na haki wypinane poziomo lub pionowo. Czym w takim razie różni się hak holowniczy wypinany poziomo i hak holowniczy wypinany pionowo? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań? Zapraszamy do lektury.


Wyjazd nad jezioro z własną przyczepą campingową czy też podróż w góry z kolarzówkami umieszczonymi w bagażniku rowerowym wymaga od nas dobrego samochodu z doczepionym odpowiednim hakiem holowniczym. Na rynku znajdziemy ich wiele typów, są haki z kulą przykręcaną albo takie z możliwością odpięcia kuli zaczepu bez konieczności odkręcania śrub. To jaki hak holowniczy kupić do naszego samochodu zależy generalnie od naszych preferencji i docelowego przeznaczenia systemu holowniczego.

Hak holowniczy odpinany, czy warto?

Haki holownicze odpinane swego czasu odstraszały swoją wysoką ceną, a ich nabywcami byli ludzie bardziej zamożni. Obecnie koszty tych przytwierdzanych na stałe, jak i odpinanych mocno się do siebie zbliżyły. Niekiedy warto zainwestować sto czy dwieście złotych więcej, by móc cieszyć się komfortem, jaki daje możliwość odinstalowania kuli zaczepu. Szczególnie taka opcja przydatna jest posiadaczom samochodu, którego tablica rejestracyjna może przez nią zostać zasłonięta, co jest równoznaczne ze złamaniem przepisów. Podobna sytuacja może mieć miejsce gdy często wyjeżdżamy za granicę. Przepisy za granicą, w wielu państwach europejskich, takich jak chociażby Niemcy, zakazują jazdy z kulą zaczepu gdy nie jest ona używana do holowania. Samo mocowanie kuli zaczepu jest komfortowe i nie wymaga użycia narzędzi. Wystarczy ją delikatnie docisnąć i przekręcić dźwignie, by ją zamocować. Podobnie łatwe jest jej wypinanie.

Hak holowniczy wypinany poziomo czy pionowo - Falveo.plJakie są rodzaje odpinanych haków?

Haki holownicze typu automat dzielą się na dwa typy - odpinane poziomo lub odpinane pionowo. Konstrukcyjnie różnią się pomiędzy sobą, dlatego w zależności od naszego samochodu nie każdy rodzaj będzie do niego odpowiedni.

Hak holowniczy wypinany pionowo

Hak ten charakteryzuje się umieszczoną całkowicie pod zderzakiem belką haka, przez co blachy kulowe są całkowicie niewidoczne po demontażu kuli. Bardzo rzadko również występuje konieczność podcinania zderzaka od spodu. Schowane gniazdo nie oszpeca wyglądu zewnętrznego samochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas jazdy bez kuli nasz pojazd wydaje się jakby w ogóle nie został w nim zamontowany system holowniczy. Takie rozwiązanie niestety ma swoje wady. Zdecydowanie ciężej zamontować bądź odpiąć kulę zaczepu. W przypadku większości małych samochodów problematyczne lub niemożliwe może być zamontowanie bagażnika rowerowego.

Hak holowniczy wypinany poziomo

W tym rodzaju haka kula zaczepu jest w zdecydowanie łatwiej dostępnym miejscu dzięki czemu jego instalacja jest dużo bardziej komfortowa. Na dodatek hak wypinany poziomo pozwala nam na bezpieczne użytkowania bagażnika rowerowego na hak, co za tym idzie jest bardziej funkcjonalny od opcji wypinanej pionowo. W przypadku haków z kulami wypinanymi poziomo, jest to tańsze rozwiązanie od opcji wypinanej pionowo, jednak po demontażu kuli najczęściej widać blachy kulowe patrząc z tyłu samochodu. Równie często podcinana się zderzak. Warto tutaj jednak zauważyć, iż producenci haków starają się, by wygląd ich produktów był jak najbardziej designerski, tak aby trafił w gusta każdego.

Czy kula zaczepu się nie odepnie podczas jazdy?

Hak holowniczy wypinany poziomo, jak i pionowo to zdecydowanie bezpieczne rozwiązanie. Nie ma obaw, że kula zaczepu odepnie się w trakcie transportu przyczepki narażając nas na spowodowanie utrudnień drogowych. Dwustopniowy system zapadek wraz z dodatkowym zabezpieczeniem zapobiegają takiemu obrotowi sytuacji.


Firma Falveo jest wieloletnim dystrybutorem haków holowniczych. Posiadamy w swojej ofercie haki renomowanych producentów takich jak: CTD, HAK-POL BIZUB czy HAK-POL IMIOŁA. Oprócz tego Nasza firma współpracuje również z producentami haków holowniczych specjalizujących się przede wszystkim w hakach półautomatycznych i automatycznych - STEINHOF i AUTO-HAK SŁUPSK. Mamy na swoim koncie również wiele profesjonalnie wykonanych montaży haków w bardzo wielu różnych modelach samochodów. Korzystając z naszej oferty macie Państwo gwarancję otrzymania najwyższej jakości towaru, posiadającego europejską homologację i wszystkie niezbędne dokumenty.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu