HAKI HOLOWNICZE

- DOSTAWA W 24H
PolskiAngielski
wyszukiwanie zaawansowane
» » 7-biegunowa czy 13-biegunowa wiązka do haka holowniczego - którą wybrać?

Kategorie

Producenci

Kontakt firmy

 • Falveo Mariusz Kochanik
  ul. Świątnicka 5
  32-031 Mogilany
  NIP: 944-217-45-46
 • E-mail:sklep@falveo.pl
 • TelefonSKLEP 790-303-550 (Mariusz)
 • Godziny działania sklepuPoniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
  Sobota: 9:00 - 14:00
  Niedziela - nieczynne

  (Odbiór osobisty w Mogilanach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym)

7-biegunowa czy 13-biegunowa wiązka do haka holowniczego - którą wybrać?

Data dodania: 16-03-2018
Występują dwa standardy wiązek elektrycznych do haków holowniczych: 7-biegunowa oraz 13-biegunowa. Ale którą wybrać? Postaramy się wyjaśnić różnice miedzy obydwoma rozwiązaniami i polecimy w jakich sytuacjach zdecydować się na wybór wiązki 7 pin, a w jakich na 13 pin.


7-biegunowa wiązka haka holowniczego

7-biegunowa wiązka elektryczna (inaczej 7-pinowa) jest najczęstszym rozwiązaniem stosowanym do podłączania elektryki haka do samochodu.

 • kierunkowskaz lewy,
 • przeciwmgielne,
 • masa pojazdu,
 • kierunkowskaz prawy,
 • pozycja prawa,
 • stop,
 • pozycja lewa. 

Według norm Prawa Polskiego są to podstawowe światła, które muszą być podłączone. Szczególnie dotyczy to przyczep do 750 kg oraz platform na rowery z gniazdem 7-PIN.

7-biegunowa wiązka do haka holowniczego13-biegunowa wiązka do haka holowniczego

13-biegunowa wiązka do haka holowniczego

Wiązka elektryczna 13-pinowa wykorzystywana jest do przyczep ciężkich (powyżej 750 kg) w którym dodatkowo znajduje się światło cofania. Wszystkie nowe przyczepy posiadają już światło cofania. Jest to "ósmy" pin, którego nie znajdziemy w podstawowej 7-pinowej wiązce. Najczęściej jest to główny powód instalacji wiązki 13-PIN. Poza tym, w pozostałych pinach 13-biegunowej wiązki można dodatkowo dodać (jeśli jest taka potrzeba) zasilanie do kempingu (ładowanie akumulatora przyczepy, oświetlenie wnętrza przyczepy, ładowanie lodówki).

Podsumowując, przy wyborze wiązki elektrycznej 7-biegunowej czy 13-biegunowej należy szczególnie zwrócić uwagę, jaką przyczepę mamy lub będziemy kupować. Najczęstszym wyborem Naszych klientów jest wiązka 7-pin. Jeśli jednak zamierzasz ciągnąć dużą przyczepę np. lawetę lub kemping należy zakupić wiązkę z gniazdem 13-pin. Coraz częściej również bagażniki rowerowe na hak posiadają i wykorzystują światło wsteczne, do którego również jest konieczna wiązka 13-biegunowa.

Nasi klienci równie często pytają czy wybrać hak holowniczy i wiązkę z modułem czy bez niego? W tym przypadku zastosowanie modułu ma za zadanie odciążyć instalację elektryczną samochodu i do wielu modeli aut taki moduł jest niezbędny do poprawnego podpięcia instalacji w przyczepie.

Przedstawione zestawy wiązek elektrycznych i innych akcesoriów są dostępne w kategorii > Wiązki i moduły elektryczne do haków holowniczych

7-biegunowa czy 13-biegunowa wiązka do haka holowniczego

Firma Falveo jest wieloletnim dystrybutorem haków holowniczych. Posiadamy w swojej ofercie haki renomowanych producentów takich jak: CTD, HAK-POL BIZUB czy HAK-POL IMIOŁA. Oprócz tego Nasza firma współpracuje również z producentami haków holowniczych specjalizujących się przede wszystkim w hakach półautomatycznych i automatycznych - STEINHOF i AUTO-HAK SŁUPSK. Mamy na swoim koncie również wiele profesjonalnie wykonanych montaży haków w bardzo wielu różnych modelach samochodów. Korzystając z naszej oferty macie Państwo gwarancję otrzymania najwyższej jakości towaru, posiadającego europejską homologację i wszystkie niezbędne dokumenty.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl